Wczytuję dane...

Jakie buty robocze wybrać do pracy na budowie?

Obuwie ochronne należy do jednych z najważniejszych środków ochrony indywidualnej, w jakie powinien zostać wyposażony pracownik budowy. Właściwie podczas całego procesu inwestycyjnego naszym stopom zagrażają niebezpieczne czynniki zewnętrzne, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą powodować poważne uszkodzenie kończyn. Jakie w takim razie powinny być odpowiednie buty robocze?

buty robocze

Podstawowe rodzaje obuwia ochronnego

W sklepach BHP znajdziemy różne rodzaje obuwia roboczego. Pomocne w odróżnieniu od siebie poszczególnych modeli są wprowadzone przez normy oznaczenia. Litery S, P oraz O zestawione z literą B lub cyframi od 1 do 5 tworzą pewnego rodzaju kod, który pozwala nam rozszyfrować, z jakim produktem mamy do czynienia. Najmniejsze zabezpieczenie stóp daje obuwie robocze zawodowe opisane literą „O”. Może jednak być stosowane tam, gdzie nie ma możliwości zmiażdżenia stopy. Symbol „P” charakteryzuje buty, które są wyposażone w podnoski, czyli metalowe elementy chroniące stopę przed upadającymi ciężkimi przedmiotami. Warto jednak pamiętać, że ochronne obuwie robocze „P” stanowi znacznie mniejszą barierę niż to z oznaczeniem „S”, które nie ulega zniszczeniu nawet pod wpływem działania większych sił.

Obuwie bezpieczne „S” - jaki rodzaj wybrać?

Na placu budowy występuje bardzo wiele zagrożeń dla naszych stóp, dlatego należy wybrać odpowiednie buty robocze. Nieodpowiednie obuwie może doprowadzić do powstania obtarć, deformacji stóp, ich przebicia lub nawet zmiażdżenia. Czasami pojawia się także ryzyko porażenia prądem elektrycznym, kontaktu z substancjami żrącymi takimi jak rozpuszczalniki oraz poślizgnięcia. Ilość ewentualnych urazów powstałych w sytuacjach, w których pracownicy nie zabezpieczyli odpowiednio swoich stóp jest bardzo długa. Dlatego należy zadbać o to, aby buty robocze na budowę posiadały metalowy podnosek oraz stalową wkładkę w podeszwie. Do ich produkcji powinny zostać użyte materiały antystatyczne, nieprzewodzące prądu oraz odporne na działanie żrących substancji. Jeżeli zależy nam na uniwersalnym rodzaju obuwia na ciepłe dni i chłodniejsze miesiące, warto kupić trzewiki, które dodatkowo ochronią kostki. Połączeniem wszystkich wspomnianych cech są buty bezpieczne S3, dlatego to one najczęściej wybierane są do pracy na budowie.

Prace remontowo-budowlane należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych, ze względu na ilość zagrożeń, z którymi można się spotkać. Odpowiednie obuwie nie tylko ochroni naszą stopę, ale także zapewni robotnikowi stabilność podczas wykonywania obowiązków w trudnych warunkach.