Wczytuję dane...

Jaka powinna być profesjonalna odzież robocza?

Podczas wykonywania wielu rodzajów pracy jesteśmy narażeni na występowanie szkodliwych czynników, które zagrażają naszemu zdrowiu. W związku z tym należy stosować środki ochrony indywidualnej. Najbardziej podstawowym ich rodzajem jest odzież robocza, która powinna zabezpieczać ciało przed szkodliwymi czynnikami oraz poprawiać komfort wykonywania obowiązków.

W jaki sposób dobrać ubrania robocze do stanowiska pracy?

Pierwszym czynnikiem mającym wpływ na konieczność stosowania odzieży roboczej jest charakter wykonywanej pracy. Pracodawca jest zobowiązany wyposażyć w nie zatrudnioną osobę w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy ubranie lub obuwie prywatne mogłoby ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu. Druga sytuacja występuje, gdy wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy określają konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej. W obu sytuacjach osoby wykonujące swoje obowiązki na zewnątrz powinny otrzymać dwa komplety ubrań – letnie i zimowe. Co więcej, jeśli stanowisko pracy stwarza jakiekolwiek dodatkowe zagrożenia, osoba wykonująca dane czynności musi mieć zapewnione elementy wyposażenia, które będą chronić ją w razie ich wystąpienia.

odzież robocza

Z jakich materiałów powinna być wykonana odzież robocza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde stanowisko pracy jest narażone na występowanie innych zagrożeń. Ubrania robocze zawsze powinny być wygodne oraz nie ograniczać ruchów osoby, która realizuje swoje obowiązki. Jest to niezwykle istotne, jeżeli zależy nam na tym, aby pracownik wykonywał powierzone mu zadania sprawnie i bezpiecznie. Tkanina musi być odporna na wszystkie czynniki niebezpieczne pojawiające się na danym stanowisku. Odzież robocza dla spawacza czy pracownika kotłowni powinna być niepalna, co nie jest konieczne na stanowisku ogrodnika lub operatora maszyn budowlanych. Materiały i szwy powinny zawsze być odporne na rozerwanie. W niektórych zawodach konieczne jest, by ubrania robocze miały dodatkowe cechy, np. pracownicy wykonujący roboty drogowe powinni nosić kombinezony w bardzo intensywnych kolorach z elementami odblaskowymi, aby kierowcy mogli ich dostrzec nawet ze znacznej odległości.

W sklepach oferujących odzież roboczą dostępnych jest wiele modeli ubrań. Dlatego znalezienie środków ochrony indywidualnej spełniających odpowiednie do danego stanowiska pracy wymagania nie powinno stanowić większego problemu. Jeżeli zależy nam na czasie, warto skorzystać z usług sklepu internetowego – w opisach produktów zwykle dostępne są wszystkie niezbędne dla zamawiającego informacje.