Wczytuję dane...
Obuwie robocze

obuwie roboczeOdpowiedni dobór ubioru do wykonywanej przez nas pracy jest jednym z gwarantów komfortów i bezpieczeństwa. Wiele zależy oczywiście również od tego, jak zadbano bezpieczeństwo i higienę pracy w miejscu pracy, jak zorganizowaliśmy sobie naszą pracę, ale odzież robocza jest równie ważnym elementem zapewniającym nasze bezpieczeństwo, o czym zdajemy się często zapominać i bagatelizować tą kwestię. Jeszcze gorzej jest w kwestii obuwia roboczego – ta część roboczej garderoby często jest pomijana, bagatelizowana i zaniedbywana, a tymczasem obuwie robocze, jeśli jest odpowiednio dobrane może nas nawet ustrzec przed kalectwem! Na co dzień każdy z nas chodzi w butach i każdy z nas w związku z tym wie, jak bardzo ważny jest odpowiedni dobór obuwia do stopy oraz warunków atmosferycznych, byśmy czuli się komfortowo. Nie ma nic gorszego niż obuwie, w których szybko poci się nam stopa, buty, które przemakają po kilku minutach na deszczowej pogodzie, czy z drugiej strony obuwie, w którym szybko przemarzamy do szpiku kości.

Dlatego też obuwie robocze tym bardziej powinno nam zapewniać ochronę przed danymi warunkami, w jakich pracujemy, ponieważ wykonywana przez nas praca zwykle trwa kilka godzin i przez cały ten czas musimy czuć się komfortowo. Dlatego też w zależności od naszych potrzeb i warunków naszej pracy, którą wykonujemy, buty robocze powinny być albo nieprzemakalne, albo przewiewne; albo chroniące przed zbyt wysoką, albo przed zbyt niską temperaturą; powinny dobrze chronić stopę, ale w niektórych przypadkach również kostkę; wreszcie powinny odprowadzać na zewnątrz pot z wnętrza buta, tak byśmy zachowali suche stopy przez cały czas.

Dobrze skonstruowane obuwie robocze zapobiega otarciom poprzez zminimalizowanie liczby szwów i przeszyć, powinno też być dobrze dobrane do stopy pod kątem rozmiaru, zarówno na długość, jak i na szerokość. Stopa powinna mieć wystarczająco dużo miejsca w bucie, nie powinna jednak z niego wypadać. Jeżeli wykonujemy pracę, w której istnieje ryzyko mechanicznego uszkodzenia stopy, obuwie robocze powinno nas przed tym zabezpieczać, w zależności od ryzyka: materiał, z którego są wykonane buty powinien być odporny na przykład na iskry, lub też powinien być odporny na przecięcia i odkształcenia. Co już było tu napisane i należy jeszcze wielokrotnie powtórzyć, to to, że nie tylko buty, ale w ogóle cała garderoba robocza powinna być dobrana ściśle do warunków, w jakich pracujemy i chronić nas przed tym, co w tej pracy może zagrażać naszemu życiu, zdrowiu, ale też po prostu komfortowi – wiadomo, że kiedy odczuwamy stały dyskomfort w związku z noszoną odzieżą lub obuwiem (na przykład są one zbyt ciasne), nie będziemy pracować efektywnie, bo zamiast na pracy, będziemy skupiać się na tym, że jest nam niewygodnie.